Korzyści

Topologia sieci PROFINET - kliknij aby powiększyć

Elastyczna topologia sieci

Urządzenia PROFINET I/O firmy Turck posiadają zintegrowane przełączniki sieciowe (switch) dzięki czemu mogą być instalowane w topologii liniowej, podobnie jak klasyczne systemy magistrali obiektowych.

PROFINET obsługuje ponadto standardowe topologie sieci Ethernet, takie jak gwiazda, drzewo i pierścień. W ten sposób instalacja nowych komponentów może być łatwo adoptowana do istniejącej struktury maszyny i całej fabryki. W sieci o topologii gwiazdy lub drzewa stosowane są zewnętrzne przełączniki (switche), co z kolei ma pozytywny wpływ na działanie całego systemu.

Szybki rozruch

Technika szybkiego rozruchu (fast start-up) redukuje czas pomiędzy włączeniem zasilania urządzenia I/O, a ustanowieniem połączenia z kontrolerem I/O. PROFINET definiuje szybki rozruch jako czas krótszy od 500 ms. W modułach I/O z serii TBEN-L firmy Turck czasy rozruchu wynoszą do 150 ms.

Szybkie włączanie urządzeń I/O do sieci jest szczególnie ważne w przypadku aplikacji z koniecznością wymiany narzędzi, ponieważ redukuje czasy oczekiwania na sygnały i dane. Można w ten sposób zwiększyć częstotliwość taktowania a tym samym wydajność.

Rozszerzona diagnostyka.

W sieci PROFINET dla celów diagnostycznych udostępniono standardowe funkcje i protokoły IT, takie jak HTTP i SNMP (ang. Simple Network Management Protocol). Protokół SNMP jest między innymi wykorzystywany podczas skanowania topologii sieci PROFINET. Za jego pomocą można odczytywać w trybie on-line całe struktury sieci i wyświetlać je w postaci graficznej.

Wszystkie wieloprotokołowe bramki ethernetowe i moduły I/O firmy Turck są wyposażone w serwer WWW (webserver). Serwer WWW dostarcza w postaci zwykłego tekstu dane statystyczne, informację o ustawieniach portów ethernetowych, historię alarmów oraz diagnostykę.

     

Sprawdzona inżynieria

Nawiązując do tradycji sieci PROFIBUS, w nowym rozwiązaniu PROFINET zachowano ogólne zasady konfiguracji systemu. PROFINET, w porównaniu do innych protokołów bazujących na sieci Ethernet, dostarcza bardzo skomplikowane, a jednocześnie przyjazne dla użytkownika rozwiązania inżynieryjne. Nowe pliki konfiguracyjne GSDML oparte na standardzie XML udostępniają zaawansowane struktury oraz nowe funkcje. Ponadto, coraz większe znaczenie zdobywa serwer WWW, który staję się wygodnym narzędziem konfiguracyjnym dla ustawień portów Ethernet czy przydzielania nazwy PROFINET.

Select Country

Turck worldwide

to top