Your Global Automation Partner

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO ENKODERA DLA TWOJEJ APLIKACJI NIGDY NIE BYŁ TAK PROSTY

Od linii Efficiency po enkodery Premium z bezkontaktową detekcją

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Encoder Portfolio for Numerous Industrial Applications

Niezawodnie monitoruj prędkość lub wykrywaj pozycję, kierunek i kąt obrotu — enkodery wykorzystywane są w wielu zadaniach pomiarowych. Wszechstronna oferta Turcka obejmuje produkty, takie jak enkodery z wałem lub otworem na wał, a także modele z bezkontaktową i odporną na zużycie detekcją. Turck pomoże Ci w wyborze idealnego czujnika, niezależnie od tego, czy szukasz wydajnych enkoderów do standardowych aplikacji, czy enkoderów Premium ze stopniem ochrony IP67/IP69K do zastosowań w trudnych warunkach.

Enkodery bezkontaktowe

Dzięki indukcyjnej zasadzie pomiaru bezkontaktowe enkodery Turcka odporne są na zużycie i zakłócenia, ponieważ pomiędzy czujnikiem a elementem pozycjonującym nie występuje żadne połączenie mechaniczne. Stopień ochrony IP67/IP69K i tolerancja nieosiowości wałów (do 4 milimetrów) zapewni niezawodną pracę czujnika nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Enkodery z otworem na wał

Enkodery z otworem na wał mogą być montowane w łatwy sposób za pomocą sprzęgła stojana, co czyni je idealnym rozwiązaniem w aplikacjach dynamicznych. Turck oferuje enkodery w technologii bezkontaktowej lub w obudowach ze sprzęgiem mechanicznym. Dostępne w średnicach od 24 do 100 milimetrów, inkrementalne i absolutne jedno- lub wieloobrotowe

Enkodery z wałem

Enkodery z wałem montowane ze sprzęgłem mieszkowym są mniej wrażliwe na wibracje i wstrząsy. Turck oferuje urządzenia o wysokim stopniu ochrony IP69 jak i z podwójnym łożyskiem, które pozwolą spełnić wymagania Twojej aplikacji. Enkodery z wałkiem świetnie sprawdzą się też przy pracy z kołem pomiarowym.

Wszystko, co musisz wiedzieć o enkoderach…

Typ wyjścia i rozmiar obudowy, a także rodzaj oraz średnica wału to kluczowe parametry przy wyborze odpowiedniego enkodera.

Typ wyjścia

Inkrementalny, jednoobrotowy lub wieloobrotowy

Inkrementalny, jednoobrotowy lub wieloobrotowy

Wybierz typ wyjścia enkodera w oparciu o wymagania Twojej aplikacji.

  • Enkodery inkrementalne mierzą względną zmianę położenia kątowego pozwalając na określenie względnej pozycji wału, prędkości czy kierunku obrotu.
  • Enkodery absolutne jednoobrotowe dostarczają informację o aktualnym położeniu wału. Enkoder podaje wartość absolutną w zakresie pełnego obrotu.
  • Kiedy trzeba zliczać dodatkowo ilość obrotów, niezbędny jest enkoder wieloobrotowy. Urządzenie to może generować wartość absolutną dla więcej niż jednego obrotu.

Typ wału

Z wałem lub z otworem na wał

Z wałem lub z otworem na wał

To, czy potrzebujesz enkodera z wałem czy otworem na wał, zależy od Twojej aplikacji. Enkodery z otworem na wał są na ogół łatwiejsze w montażu, natomiast enkodery z wałem są lepszym rozwiązaniem w przypadku narażenia na ciągłe wstrząsy i wibracje.

  • Gdy używany jest enkoder z wałem, wał maszyny jest zwykle łączony z enkoderem za pomocą sprzęgła mieszkowego. Element ten niweluje wszelkie potencjalne niewspółosiowości pomiędzy wałem a enkoderem.
  • Gdy używany jest enkoder z otworem,  jest on utrzymywany przez kołnierz synchroniczny   i wał maszyny. Enkoder  może posiadać otwór zaślepiony lub   otwór przelotowy.

Średnica wału

Precyzyjne dopasowanie

Precyzyjne dopasowanie

Turck oferuje enkodery z otworem na wał i wałem,  ze średnicą od  6 do 42 milimetrów. Tak szeroki zakres gwarantuje precyzyjnie umiejscowienie wału.

Dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, różnorodności  średnic wałów i adapterów montażowych, gama urządzeń bezkontaktowych Turck zapewnia dużą elastycznośc w doborze rozwiązania.

Wymiary obudowy

Prawidłowa średnica zewnętrzna

Prawidłowa średnica zewnętrzna

Zewnętrzną średnicę enkodera określa się zazwyczaj jako „wymiary konstrukcji”, na przykład: Ø 58 milimetrów. Wymagania Twojej aplikacji określą odpowiednie wymiary Twojego enkodera.

Dostosowanie wymagań

Oprócz czterech podstawowych kryteriów, baza danych produktów Turck umożliwia wgląd w wiele innych parametrów. Filtruj bazę produktów według indywidualnych wymagań, aby szybko i łatwo znaleźć odpowiedni enkoder dla swojej aplikacji.

Na filmie: Enkodery umożliwiają w pełni zautomatyzowane końcowe procesy pakowania

Enkodery Turck sprawdzają się w automatycznych systemach pakowania końcowego, gdzie można je zamontować na ramieniu robota, przenośniku rolkowym lub odwijaku taśmy klejącej. Film ukazuje korzyści poszczególnych wariantów enkoderów.

Bezkontaktowa detekcja kąta

Pożegnaj mechaniczne krańcówki: Laempe Mössner Sinto GmbH wykorzystuje enkoder Turck QR24-IOL do dynamicznego wykrywania ruchów wahadłowych w swoich strzelarkach rdzeniowych. IO-Link upraszcza konfigurację i redukuje okablowanie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zapytaj eksperta

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach enkoderów lub szukasz indywidualnego rozwiązania dla swojej firmy? Skontaktuj się z naszymi ekspertami w sprawie czujników przemieszczenia liniowego i kątowego. Wypełnij formularz kontaktowy, aby uzyskać poradę, której potrzebujesz.

Christian Voß

Dyrektor ds. zarządzania produktem Liniowe/obrotowe czujniki położenia

Wybierz pozdrowienie

Wpisz swoje imię

Wpisz swoje nazwisko

Wpisz nazwę swojej firmy

Wprowadź swoje miasto

Wprowadź swój kraj

Wpisz swój adres e-mail

Wpisz swój numer telefonu

Przeczytaj politykę prywatności i zaznacz pole wyboru

* wymagane

#DigitalInnovationPark

Cyfrowe projektowanie procesów przemysłowych, zdecentralizowane kontrolowanie aplikacji zgodnie z wymaganiami i udostępnianie odpowiednich danych to kluczowe tematy w naszych regularnych aktualizacjach parku innowacji cyfrowych.

Poznaj najnowsze innowacje firmy Turck dla Przemysłu 4.0 i IIoT.

to top